RAPID CITY – Pierre’s Spencer Kelly upset top seed Keaton List of Yankton Tuesday to win the #5 singles flight state championship at the SDHSAA Class A Boys Tennis State Championship.

Kelly survived a first-set tiebreak to defeat List, 7-5 (7-6), 6-3.  Earlier, Kelly had defeated Mitchell’s Josh Grosdidier in the semifinal, 6-4, 6-4.

#4 singles top seed Luke Leingang fell short in his bid for a second straight state championship, falling to Harrison Krajewski in the title match, 6-3, 7-5.

Blake Judson finished third in the #2 singles flight.  Carter Schulz was fourth in the #6 singles flight.  Kelly and Leingang finished fourth in the #2 doubles flight.

The Governors as a team ended in fifth place with 282.5 points.  Yankton won the team championship for the first time.

#1 Singles – Matthew Hanson
1st Round: defeated Caiden Mandernach (Vermillion), 6-0, 6-1
Quarterfinal: lost to Jaxon Plank (Lennox), 6-2, 6-2
5th Place Semifinal: lost to Roger Puterbaugh (Huron), 10-9 (8-6)

#2 Singles – Blake Judson
1st Round: defeated Spencer Reverts (Madison), 6-1, 6-0
Quarterfinal: defeated Ryan Schulte (Yankton), 6-3, 2-6, 10-4
Semifinal: lost to Tyler Loecker (Mitchell), 6-3, 6-3
3rd Place: defeated Andrew Daugherty (Lennox), 10-4

#3 Singles – Devin Dodson
1st Round: defeated Andrew Levine (St. Thomas More), 6-0, 6-2
Quarterfinal: lost to Zachary Briggs (Yankton), 6-3, 6-1
5th Place Semifinal: lost to Dah Christ Moo (Huron), 10-8

#4 Singles – Luke Leingang
1st Round: bye
Quarterfinal: defeated Gunnar Geiken (Lennox), 6-3, 6-0
Semifinal: defeated Jack Vermeulen (Mitchell), 6-0, 5-7, 10-8
Championship: lost to Harrison Krajewski (Yankton), 6-3, 7-5

#5 Singles – Spencer Kelly
1st Round: bye
Quarterfinal: defeated Landon Zikmund (Aberdeen Roncalli), 6-4, 6-1
Semifinal: defeated Josh Grosdidier (Mitchell), 6-4, 6-4
Championship defeated Keaton List (Yankton), 7-6 (7-5), 6-3

#6 Singles – Carter Schulz
1st Round: defeated Carter Stamper (St. Thomas More), 6-0, 6-2
Quarterfinal: defeated Moo Gay (Huron), 6-0, 6-0
Semifinal: lost to Luke Jerke (Mitchell), 6-1, 6-2
3rd Place: lost to Henry Beckloff (Rapid City Christian), 10-2

#1 Doubles – Hanson/Judson
1st Round: defeated Dhruv Goyal/Michael Levine (St. Thomas More), 6-0, 6-2
Quarterfinal: lost to Macon Larson/Loecker (Mitchell), 6-3, 6-2
5th Place Semifinal: defeated Puterbaugh/Hay Klu Moo Taw (Huron), 8-1
5th Place: lost to Landon Levenhagen/Daniel Puumala (Sioux Falls Christian), 8-4

#2 Doubles – Kelly/Leingang
1st Round: defeated Caleb Reins/Theo Wittmuss (Vermillion), 6-0, 6-0
Quarterfinal: defeated Jadon Munson/Grant Santema (Sioux Falls Christian), 5-7, 6-0, 10-6
Semifinal: lost to Ryan Schulte/Keaton List (Yankton), 10-4
3rd Place: lost to Drake Jerke/Aidan Patrick (Mitchell), 8-5

#3 Doubles – Dodson/Crew Heier
1st Round: defeated Zikmund/Gannon May (Aberdeen Roncalli), 7-5, 7-6 (6-3)
Quarterfinal: lost to Vermeulen/Connor Thelen (Mitchell), 6-3, 6-2
5th Place Semifinal: lost to Lah Doh Soe/Hser N Wah (Huron), 8-5



Source link

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *