RAPID CITY – Pierre stands fourth after the first day of the SDHSAA Class A Boys Tennis State Championship.  The Governors have 224 points.  Mitchell leads with 300 points, 12.5 points better than Rapid City Christian and Yankton, who share second.

Blake Judson, Luke Leingang, Spencer Kelly and Carter Schulz all have made the semifinal matches in their flights.  Kelly and Leingang advanced to the semifinals of the #2 doubles flight.

#1 Singles – Matthew Hanson
1st Round: defeated Caiden Mandernach (Vermillion), 6-0, 6-1
Quarterfinal: lost to Jaxon Plank (Lennox), 6-2, 6-2
5th Place Semifinal: lost to Roger Puterbaugh (Huron), 10-9 (8-6)

#2 Singles – Blake Judson
1st Round: defeated Spencer Reverts (Madison), 6-1, 6-0
Quarterfinal: defeated Ryan Schulte (Yankton), 6-3, 2-6, 10-4
Semifinal: vs. Tyler Loecker (Mitchell) – Tuesday

#3 Singles – Devin Dodson
1st Round: defeated Andrew Levine (St. Thomas More), 6-0, 6-2
Quarterfinal: lost to Zachary Briggs (Yankton), 6-3, 6-1
5th Place Semifinal: lost to Dah Christ Moo (Huron), 10-8

#4 Singles – Luke Leingang
1st Round: bye
Quarterfinal: defeated Gunnar Geiken (Lennox), 6-3, 6-0
Semifinal: vs. Jack Vermeulen (Mitchell) – Tuesday

#5 Singles – Spencer Kelly
1st Round: bye
Quarterfinal: defeated Landon Zikmund (Aberdeen Roncalli), 6-4, 6-1
Semifinal: vs Josh Grosdidier (Mitchell) – Tuesday

#6 Singles – Carter Schulz
1st Round: defeated Carter Stamper (St. Thomas More), 6-0, 6-2
Quarterfinal: defeated Moo Gay (Huron), 6-0, 6-0
Semifinal: vs. Luke Jerke (Mitchell) – Tuesday

#1 Doubles – Hanson/Judson
1st Round: defeated Dhruv Goyal/Michael Levine (St. Thomas More), 6-0, 6-2
Quarterfinal: lost to Macon Larson/Loecker (Mitchell), 6-3, 6-2
5th Place Semifinal: vs. Puterbaugh/Hay Klu Moo Taw (Huron) – Tuesday

#2 Doubles – Kelly/Leingang
1st Round: defeated Caleb Reins/Theo Wittmuss (Vermillion), 6-0, 6-0
Quarterfinal: defeated Jadon Munson/Grant Santema (Sioux Falls Christian), 5-7, 6-0, 10-6
Semifinal: vs. Ryan Schulte/Keaton List (Yankton) – Tuesday

#3 Doubles – Dodson/Crew Heier
1st Round: defeated Zikmund/Gannon May (Aberdeen Roncalli), 7-5, 7-6 (6-3)
Quarterfinal: lost to Vermeulen/Connor Thelen (Mitchell), 6-3, 6-2
5th Place Semifinal: vs. Lah Doh Soe/Hser N Wah (Huron) – Tuesday



Source link

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *